BNSD opraví hlavní nádraží. Rekonstrukce vyjde na čtvrt miliardy

Zdroj: 
ct24.cz
Datum vydání: 
11.1.2017
Rubrika / pořad: 
Regiony
Autor: 
cukrovah

Výpravní budova brněnského nádraží se během dvou let změní. Proměnou projdou například všechny poklady ve vestibulu, opět se zprovozní restaurace Secese a vznikne podzemní parkoviště pro 350 aut. Přestože ještě není rozhodnuto, kde bude v následujících letech hlavní nádraží stát, České dráhy jej musí udržovat v provozuschopném stavu a opravy jsou nutné.

Zatímco fasáda na budově hlavního nádraží je obnovená už sedm let, interiér ještě rekonstrukcí neprošel. „Je to krásná ostuda. Je to krásná budova, ale v ostudném stavu,“ popsal stav nádraží architekt ze Studia RAW Tomáš Rusín. Architektonická studie na jeho opravu už je hotová.

V první etapě se bude rekonstruovat nejen výpravní hala, ale i levé křídlo, kde by měly být obchody, kavárna a také obnovená zaniklá restaurace Secese, která fungovala ještě před pěti lety na okraji prvního nástupiště. „Ten prostor je tak noblesní a tak krásný, že když se vymaluje a vyčistí, tak bude fungovat sám o sobě,“ dodal architekt.

Původní zdobení na stěnách zůstane. Všechny architektonické prvky v restauraci totiž podléhají průzkumu památkového úřadu a projdou revitalizací do původního stavu.

Přesunou se pokladny a přibydou eskalátory

Kromě obnovy levého křídla se změní vzezření i hlavního vestibulu. Pokladny se totiž přesunou a jízdenky se již nebudou prodávat po stranách ale přímo naproti vchodu do budovy, kde nyní stojí stánky s občerstvením. Zmizí také schodiště vedoucí k nástupištím a nahradí jej eskalátory. „Dojde ke kompletní výmalbě, světlíku, výměně oken a vytvoření nových provozních prostor,“ vyjmenoval změny předseda představenstva společnosti Brno new station development Jiří Hos.

S rekonstrukcí za čtvrt miliardy začne firma za rok na podzim. Budovu má v pronájmu od Českých drah až do roku 2048 a její oprava je součástí nájemní smlouvy. „Do té doby než se rozhodne, kde v budoucnu bude brněnské nádraží ležet, tak musíme budovu udržovat v provozuschopném stavu, aby cestujícím poskytla určitý komfort,“ okomentovala opravy mluvčí Českých drah Monika Bezuchová.